Akad. soch. Jiří Boháč 

Sochař, sklářský výtvarník a designér skla Jiří Boháč (* 6. 4. 1942 v Praze), žije a tvoří v Říčanech u Prahy. Absolvoval Střední průmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově (u prof. Karla Rybačka a Bohumila Čably). V letech 1962 – 1968 pracoval jako výtvarník n.p. Osvětlovaci sklo ve Valašskem Meziřiči, v letech 1968 – 74 pak jako stipendista podniku studoval obor sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v ateliéru doc. V. J. Ciglera v Bratislavě. Již v těchto letech se zabýval skleněnou bižuterií, navrhoval skleněné plastiky, stěny a vitráže. Diplomová práce, kterou svá studia uzavíral, získala cenu VŠVU (1974).
Po absolutoriu školy působil jako výtvarník podniku Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí, později jako vývojový pracovník Ústavu bytové a oděvní kultury (UBOK), nejdříve v oblasti lisovaného, osvětlovacího a posléze i žitkoveho skla (1982 – 1997). Jeho návrhy drobných nápojových souborů a dóz se vyznačovaly tvarovou jednoduchostí, vyváženým a výchozí tvar ozvláštňujícím prvkem.
Šest let pak vyučoval dějiny umění a sklařské obory na Střední průmyslové škole sklařské v Novém Boru (2000 – 2006). Pro potřeby sklářských škol napsal v roce 1989 učebnici výtvarných technik.
Od druhé poloviny padesátých let kreslil a maloval krajiny, zachycoval je v sevřených barevně výrazných plochách, pojednaných a zjemněných drobnými štětcovými tahy. Kreslil a maloval také portréty, figurálni kompozice a ženské akty, zprvu ve volném malířském podání, později v elementárních sošných a prostorových zkratkách, blízkých tvarům a formám skleněných objektů. Uplatnil se ovšem i jako satirický kreslíř a karikaturista, pozorovatel lidských povah, pitoreskních životních situací.
Od studijních let se Jiři Boháč čas od času zabýval navrhy šperků, přivěsků a prstenů. U těchto nenápadných realizací je pozoruhodné delikátní zasazení skleněných prvků do kovových chromovaných fundamentů.


Zdroj: www.rabasgallery.cz

Aktualizováno (Pondělí, 12 Říjen 2009 13:12)